Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Zima na vsi
  • zima
  • zima
  • zima

Aktuálně

Dům z Jílového má novou lomenici | (25. 2. 2012)

FotogalerieV polovině února byl v našem muzeu zhotoven nový hlavní štít domu z Jílového u Děčína, který je skvělou ukázkou tesařského umění.

V rámci probíhající rekonstrukce jednoho z největších objektů skanzenu jsme po statickém zajištění a protézování poškozených sloupů podstávky přistoupili ke zhotovení kopie ozdobně skládané a vyřezávané lomenice hlavního štítu. Původní pobití nebylo vzhledem k jeho špatnému stavu možné použít, takže již při obnově stavby po jejím přenesení do skanzenu na přelomu 80. a 90. let 20. století musel být celý štít nově zhotoven. Tato první rekonstrukce lomenice však vykazovala technické nedostatky, a po dvou desetiletích své existence byla silně zchátralá a poškozena datlovitými ptáky, jimž se v ní dařilo vyklovávat až desítky centimetrů velké otvory. Štít kromě toho pokrýval nevhodně zvolený tmavý nátěr, který na domě v minulosti nikdy nebyl a navíc znemožňoval vnímat architektonickou skladbu této památky v celé její členitosti a kráse. Po konzultacích s kolegy z Národního památkového ústavu jsme se po zvažování různých variant rekonstrukce rozhodli pro zhotovení zcela nové (tedy už druhé) kopie původní lomenice. S výsledkem jsme velmi spokojeni, a tak můžeme přistoupit k obnově zadního štítu a zbývajícího vnějšího pláště celého domu. 

Rekonstrukce domu z Jílového u Děčína je financována z příspěvku Středočeského kraje, který je zřizovatelem našeho muzea.

Více informací o domě z Jílového u Děčína

Zpráva o první fázi opravy domu z Jílového

Fotogalerie:
Oprava domu z Jílového Oprava domu z Jílového Oprava domu z Jílového Nová lomenice domu z Jílového

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

Zavřeno

/mimořádně otevřeno

4. 2. 2023

10.00 - 16.00/

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů