Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Velikonoční čas
  • jaro
  • jaro
  • jaro

Aktuálně

Probíhá oprava kovárny ze Starého Bydžova a špýcharu z Hrádku | (26. 4. 2015)

FotogalerieOd poloviny dubna jsou díky příspěvku Středočeského kraje prováděny rozsáhlé rekonstrukční práce na dalších objektech našeho muzea.

Kovárna ze Starého bydžova se z důvodu těžkého napadení biotickými škůdci nacházela v havarijním stavu. Probíhající oprava je zaměřena nejen na výměnu dožilých konstrukčních prvků, ale také na nápravu mnoha chyb, k nimž došlo při rekonstrukci tohoto unikátního objektu v 70. letech 20. století. V současnosti jsou prováděny tesařské práce, při nichž proběhla částečná výměna a protézování některých trámů v konstrukci obvodových stěn a stropu. Je pozoruhodné, že až na malé výjimky nebylo nutné přistoupit k výměnám původních prvků z 18. století, které jsou v poměrně dobrém stavu, ale o to více vyžadovaly náhradu části vyměněné před čtyřiceti lety. Veškeré doplňované části jsou v souladu s provedením původních konstrukcí zhotovovány z dubového dřeva s důrazem na vysokou kvalitu a autenticitu řemeslné práce. Zvláště náročným počinem je celková rekonstrukce hlavního průčelí s podsíní, které bylo necitlivě zkomoleno při obnově v 70. letech 20. století. Podle historické fotografické dokumentace a po pečlivém studiu nemnoha zachovalých autentických prvků je rekonstruován původní tvar arkád podsíně včetně vyřezávaných sloupů osazených do masivní spodní ližiny, která od doby znovupostavení kovárny v muzeu z nepochopitelných důvodů chyběla, což mělo neblahý dopad na statiku celého průčelí. Poprvé od rozebrání kovárny na jejím původním místě byla doplněna také ozdobně profilovaná nadpražní římsa nad sdruženým vchodem a oknem v podsíni. V rámci obnovy kovárny ještě dojde k výměně bednění štítů a vymazávek stěn, náhradě dožilé šindelové krytiny za historicky doložené pálené tašky, rekonstrukci celoplošného vápenného nátěru stěn a restaurování zárubní a výplní dveří a oken.

Současně s rekonstrukcí kovárny ze Starého Bydžova probíhá také celková obnova špýcharu z Hrádku. Dožilou šindelovou střešní krytinu nahradily historicky doložené pálené tašky bobrovky, následně bude rekonstruován také celoplošný vápenný nátěr průčelí.

Další informace o kovárně ze Starého Bydžova

Další informace o špýcharu z Hrádku

Fotogalerie:
Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava kovárny ze Starého Bydžova Oprava špýcharu z Hrádku Oprava špýcharu z Hrádku Oprava špýcharu z Hrádku Oprava špýcharu z Hrádku

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle:

10.00 - 16.00


Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů