Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodKostely kolínskaTvrz HradenínMuzeum dětem
  • Svatomikulášské obchůzky
  • Advent a Vánoce
  • ZIMA
  • ZIMA
  • ZIMA

Aktuálně

Byl opraven stroj na balení sazenic ovocných stromků | (12. 11. 2016)

FotogalerieNa počátku listopadu byla v našem muzeu dokončena rekonstrukce unikátního stroje na balení sazenic ovocných stromků, spojená s jeho přemístěním do nového přístřešku.

Stroj z počátku 20. století pochází z kdysi velmi proslulého školkařského podniku Jaroslava Veselého v Molitorově u Kouřimi. Do muzea byl přenesen v 80. letech 20. století a umístěn v sousedství sýpky z Budče. Tam byl řadu let volně vystaven nepřízni počasí, později byl alespoň zakryt malým a zcela nedostačujícím přístřeškem. V nedávné době se už přístřešek i stroj nacházely v natolik špatném stavu, že pozoruhodné technické památce hrozil zánik.
Z tohoto důvodu jsme přistoupili ke kompletní rekonstrukci stroje, přičemž velká část jeho hnilobou nenávratně zničených dřevěných součástí bohužel musela být nahrazena novým materiálem. Díky tomu je dnes stroj po desítkách let chátrání plně funkční, takže předpokládáme, že výhledově bude možné předvádět návštěvníkům muzea způsob jeho užívání.
Po obnově byl stroj přenesen na nově zvolené místo za usedlostí ze středního Polabí, kde bude postupně vysazován sad ze starých, krajově příslušných odrůd ovocných stromů. Před nepřízní počasí jej chrání nový prostorný přístřešek, postavený podle dobových předloh. Jeho střechu kryjí historické tašky bobrovky.
Fotogalerie:
Původní využití stroje na archivní fotografii Stav stroje před rekonstrukcí Stav stroje před rekonstrukcí Stav stroje před rekonstrukcí Rekonstrukce stroje a stavba přístřešku Rekonstrukce stroje a stavba přístřešku Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci Přístřešek se strojem po rekonstrukci

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle
10.00 - 16.00

/mimořádně otevřeno také 26. a 30. 12. 2019/

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 80 Kč /dospělí/
zlevněné: 40 Kč
/děti, studenti, důchodci/
rodinné: 200 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100