Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Zima na vsi
  • zima
  • zima
  • zima

Spolky Vltavan Davle a Vltavan Štěchovice

Spolek Vltavan Davle byl založen v roce 1896, Vltavan Štěchovice vznikl o dva roky později, roku 1898. Činnost štěchovického a davelského spolku navázala na činnost jednoho z nejstarších spolků v českých zemích, spolku Vltavan Praha.
Spolky původně sdružovaly plavce, šífaře a dělníky, kteří se zabývali dopravou stavebního materiálu a dřeva po řece, a podporovaly postižené rodiny šífařů v době nemoci nebo jejich úmrtí. Ke spolkové činnosti patřilo pořádání plesů, zábav, ale také vzdělávání formou přednášek, výletů a vycházek. Členem spolku se mohl stát každý plavec, rybář, pobřežný nebo lodník ve věku od 20 do 60 let ze Štěchovic, Davle a okolí.
Z důvodu velké výstavby vodních děl na Vltavě začala klesat závislost obživy rodin na řece a měnil se tak i význam a zaměření činnosti spolku. Postupně voroplavba na Vltavě zanikla úplně. Přesto oba spolky přetrvaly a působí kontinuálně dodnes. Tak jako v začátcích jejich působení, jsou i dnes spolky významnou součástí života v obcích Davle a Štěchovice. Připomínají původní účel, za kterým byly tyto spolky založeny. Členové spolků svou činností připomínají tradiční vorařské řemeslo a uchovávají povědomí o zaniklých řemeslných technikách a technologiích, využívaných nejen ve vorařství. S životem u řeky a s říčním provozem bylo spjato mnoho dalších řemesel, například ledování, pískaření, rybaření a další.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

Zavřeno

/mimořádně otevřeno

4. 2. 2023

10.00 - 16.00/

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

aktuality

Přednáška "Kolínský Sokol na přelomu 19. a 20. století"

více - Přednáška
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně na přednášku dr. Ladislava Jouzy, která se koná v úterý 31. ledna v 17.00 hodin.
(25.1.2023)

Expozice "Dějiny Kolína"

více - Expozice
Zveme Vás do Regionálního muzea v Kolíně k prohlídce nové stálé expozice "Dějiny Kolína - od středověku do poloviny 19. století", která bude pro veřejnost otevřena od 27. ledna.
(19.1.2023)

Lektorské programy pro školy v Mašínově statku

více - Lektorské programy pro školy v Mašínově statku
V Mašínově statku - Památníku tří odbojů v Lošanech jsou pro žáky druhého stupně základních škol a pro studenty středních škol připraveny doprovodné vzdělávací programy.
(15.1.2023)

V muzeu koledovali Tři králové

více - V muzeu koledovali Tři králové
V sobotu 7. ledna se v našem muzeu za velkého zájmu veřejnosti konal národopisný pořad "Tříkrálová koleda".
(9.1.2023)
logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů