Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • ZIMA
  • ZIMA
  • ZIMA

Aktuálně

Statek z Týřovic získává svůj původní vzhled | (15. 10. 2012)

FotogaleriePrvní etapa obnovy statku z Týřovic se blíží ke svému závěru.

Díky příspěvku zřizovatele našeho muzea - Středočeského kraje byla v letních měsících zahájena první etapa obnovy statku z Týřovic u Rakovníka, která se nyní blíží ke svému závěru. Cenná památka lidové architektury, pocházející již ze 17. století, byla ve skanzenu znovu postavena v letech 1976 - 1978. Klasické interiérové instalace se však nedočkala, neboť roku 1979 v ní byla zřízena expozice o revolučních tradicích venkovského lidu na Křivoklátsku, chmelařství a budování Muzea vesnice (dnešního Muzea lidových staveb) v Kouřimi. Na počátku 90. let 20. století byl statek postupně přestavěn na hospodu "Na Hrázce" a provozní zázemí muzea. Přestože tato adaptace byla provedena s dobrým úmyslem ve snaze rozšířit nabídku služeb pro návštěvníky, byla dvě desetiletí tohoto způsobu užívání pro čtyři století starou památku památku těžkou zkouškou. Kromě nesporné devastace, způsobené provozem občerstvení, problematického i z hlediska hygienických nároků, zde bohužel došlo k řadě nevhodných stavebních úprav, které jsou dnes odstranitelné jen se značnými náklady.

Poté, co v roce 2011 vedení muzea rozhodlo o zrušení provozu občerstvení, byla v červenci letošního roku zahájena první etapa obnovy tohoto objektu. Především došlo k částečné výměně dožilé šindelové střešní krytiny, opravě těžce narušené podlahy besídky a poškozené cihlové dlažby v síni. Dle historických fotografií byl do původní podoby zrekonstruován vápenný nátěr dvorního průčelí a většiny interiérů obytné části statku včetně historické barevnosti oken. Na průčelí obytné části dále byla zrestaurována ostění oken a vchodových dveří včetně jejich výplně. U veškerých dveří v síni byl restaurátorsky obnoven původní temperový nátěr okrové barvy. 14. října 2012 byla pro veřejnost zpřístupněna nová interiérová instalace ve velké světnici a v černé kuchyni.

V druhé etapě obnovy památky dojde k dalším nezbytným výměnám střešní krytiny a obnově malé světnice a komory, které byly zvláště těžce poškozeny adaptacemi pro účely hospody. Obě prostory budou poté zpřístupněny návštěvníkům ve formě instalovaných interiérů. Třetí etapa obnovy bude spočívat v rehabilitaci hospodářské části domu, která byla necitlivě narušena vložením toalet a provozních místností. V rámci projektu dostavby muzea předpokládáme také obnovu původních prostorových vazeb týřovického statku, spočívající v doplnění doprovodných hospodářských objektů (sýpky, stodoly a chlévů), které na původním místě vymezovaly uzavřený dvůr této usedlosti.

Více informací o statku z Týřovic najdete zde.

Fotogalerie:
Statek z Týřovic Statek z Týřovic Statek z Týřovic Statek z Týřovic Statek z Týřovic Statek z Týřovic Statek z Týřovic v zimě

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

Zavřeno do
15. 3. 2024

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů