Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Tajemství svatojánské noci
  • Léto
  • Léto
  • Léto

Aktuálně

Rekonstrukce studny z Kozojed | (25. 3. 2015)

FotogalerieDíky příspěvku Středočeského kraje na odstranění havarijního stavu byla zrekonstruována studna, pocházející ze dvora Kozojedy u Ratají nad Sázavou.

Roubená rumpálová studna byla do kouřimského skanzenu přenesena již v 70. letech 20. století. Při její první rekonstrukci došlo k výměně většiny originálních konstrukcí, takže z původní památky se zachoval pouze rumpál s rukojetí a jednou stojkou. Vlastní rekonstrukce byla tehdy provedena poměrně nedůsledně, což se projevilo celkovou změnou proporcí této drobné stavby i nevhodně zvolenou povrchovou úpravou.

V loňském roce se již studna nacházela v havarijním stavu, a díky rozsáhlému napadení biotickými škůdci hrozilo její zřícení. Rozhodli jsme se proto pro její opětovnou rekonstrukci - tentokrát vedenou snahou o co nejvěrnější obnovu původního vzhledu. Zachovány a použity zůstaly všechny autentické prvky, rumpál byl navíc opatřen jednoduchou stříškou, zhotovenou podle dobových analogií, dokumentovaných na území středních Čech. Studna byla oproti předchozímu stavu posunuta o několik metrů dále do dvora chalupy z Budče, neboť by bránila stavbě nové cesty.

V rámci dokončovacích prací bude studna doplněna kopií vědra, kovaným řetězem a závěsy na poklopu obrubně.

Fotogalerie:
Původní stav studny Původní stav studny Podoba studně po rekonstrukci v 70. letech 20. století Rekonstrukce studny v roce 2015 Rekonstrukce studny Rekonstrukce studny Rekonstrukce studny Rekonstrukce studny

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů