Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • ZIMA
  • ZIMA
  • ZIMA

Aktuálně

Probíhá restaurování soch z našeho muzea | (16. 10. 2015)

FotogalerieV rámci projektu dostavby Muzea lidových staveb probíhá restaurování soch P. Marie s Ježíškem z Konárovic a sv. Donáta ze Svatbína.

V červnu byly obě figury světců převezeny do restaurátorského ateliéru, kde došlo po jejich očištění ke stanovení postupu restaurátorských prací.

Barokní socha sv. Donáta ze Svatbína byla poprvé restaurována po převezení do muzea v 80. letech 20. století. Tehdy došlo k nahrazení chybějících částí díla (hlavy, rukou a dalších detailů) doplňky z umělého kamene. Ty se po třech desítkách let nacházely ve velmi špatném stavu, a navíc svým provedením znejasňovaly původní výtvarnou kompozici sochy. V rámci nového restaurátorského zásahu byly tyto doplňky odstraněny a došlo k novému domodelování nezachovalých partií. Jako předloha posloužily další sochy sv. Donáta, vytvořené v 60. letech 18. století na objednávku vévodkyně Marie Terezie Savojské z Lichtenštejna, které se dodnes zachovaly v několika lokalitách na bývalých lichtenštejnských panstvích východně od Prahy.

Sousoší P. Marie s Ježíškem, které tvořilo vrchol mariánského sloupu z Konárovic, se od doby svého poškození v roce 1981 a po třech desetiletích naprosto nevhodného "uložení" v areálu muzea nacházelo v neúplném stavu a rozlomené na dva kusy. Ztraceny byly hlavy P. Marie i Ježíška, chyběly části rukou obou postav i části Ježíškových nohou. Tyto partie byly domodelovány podle zachovalé fotografické dokumentace původního stavu a podle podobného sousoší v Hrádku u Nechanic.

Po dokončení restaurátorských prací budou obě sochy osazeny na původní sokly, které budou restaurovány a opětovně sestaveny přímo v muzeu.

Více informací o mariánském sloupu z Konárovic najdete zde.

Fotogalerie:
Sousoší P. Marie s Ježíškem před restaurováním Sousoší P. Marie s Ježíškem před zahájením restaurátorských prací Sousoší P. Marie s Ježíškem v průběhu restaurování Sousoší P. Marie s Ježíškem v průběhu restaurování Socha sv. Donáta před restaurováním Socha sv. Donáta před restaurováním Socha sv. Donáta v průběhu restaurování Socha sv. Donáta v průběhu restaurování Socha sv. Donáta v průběhu restaurování Socha sv. Donáta v průběhu restaurování Socha sv. Donáta v průběhu restaurování

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

Zavřeno do
15. 3. 2024

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů