Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Jaro
  • Jaro
  • Jaro

Aktuálně

V našem muzeu vyrůstá chalupa z Masojed | (14. 11. 2015)

FotogalerieV rámci první etapy dostavby je v našem muzeu rekonstruována chalupa, pocházející z obce Masojedy na Českobrodsku.

Tato výjimečná památka lidové architektury postupně zanikala v průběhu 70. a 80. let 20. století. Nejdříve zmizela hospodářská část s chlévem a kolnou, v roce 1987 byla zbořena i roubená obytná část domu se světnicí, komorou a síní s černou kuchyní. Do sbírek našeho muzea bylo předáno jen několik zachovalých částí stavby - dekorativně skládaná a vyřezávaná lomenice, malá část vazby krovu, ozdobné prvky z podstávky a některá okna a dveře včetně zárubní. Roubená obytná část chalupy je nyní rekonstruována podle dobové fotografické dokumentace, přičemž jsou do ní zakomponovány veškeré zachráněné původní prvky. Zděná hospodářská část domu, k níž se bohužel žádná dokumentace nezachovala, je rekonstruována podle regionálně odpovídajících analogií z území Českobrodska. Obytná část domu bude pokryta slaměnými došky a její roubené stěny budou opatřeny hliněnou omazávkou s vápenným nátěrem. Střechu hospodářského dílu již kryjí pálené tašky bobrovky. Na ní se podařilo osadit historický vikýř, přenesený z právě přestavovaného domu v Týnci nad Labem.

V našem muzeu bude chalupa z Masojed tvořit základní součást právě vznikající usedlosti ze středního Polabí. Po dokončení bude sloužit jako dílna pro pořádání tématicky zaměřených lektorských programů a jako provozní zázemí muzea.

Více informací o chalupě z Masojed najdete zde.

Fotogalerie:
Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed Stavba chalupy z Masojed

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle:
10.00 - 16.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů