Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Jaro
  • Jaro
  • Jaro

Aktuálně

Byla dokončena stavba stodoly ze Želejova a stodoly ze středního Polabí | (26. 5. 2016)

FotogalerieNa začátku května byl v rámci první etapy dostavby našeho muzea dokončen transfer stodoly ze Želejova a stavba stodoly ze středního Polabí.

Unikátní roubená dvanáctiboká stodola ze Želejova, pocházející z roku 1690, byla do muzea přenesena již v roce 1977. Tehdy byla znovupostavena na poměrně nevhodně zvoleném stanovišti uprostřed areálu, kde bránila dalšímu architektonickému rozvoji muzea. V loňském roce tedy bylo přistoupeno k dalšímu transferu této památky, která nyní našla své nové umístění v blízkosti rychty z Bradlecké Lhoty, s níž vytváří logický celek usedlosti z oblasti Podkrkonoší. V souvislosti s transferem byla provedena celková rekonstrukce stodoly, při níž došlo k výměně poškozených dřevěných prvků a novému pokrytí střechy slaměnými došky. Uvnitř bude umístěna expozice historického zemědělského náčiní a strojů.

Zděná stodola, doplňující usedlost ze středního Polabí, oproti tomu představuje novostavbu, jejíž vzhled byl inspirován řadou podobných stodol z konce 19. století, které se dodnes zachovaly především na území Českobrodska a Kouřimska. Navržena byla jako účelový doplněk chalupy z Masojed a výměnku z Krchleb, s nimiž tvoří působivý architektonický celek. Její interiér nebude přístupný veřejnosti, neboť bude sloužit jako depozitář sbírky zemědělské techniky, který jsme dosud v muzeu velmi citelně postrádali.

Fotogalerie:
Stodola ze Želejova Stodola ze Želejova Stodola ze Želejova Stodola ze Želejova Stodola ze středního Polabí Stodola ze středního Polabí Stodola ze středního Polabí Stodola ze středního Polabí Stodola ze středního Polabí Stodola ze středního Polabí

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle:
10.00 - 16.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů