Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Smrtná neděle
  • Velikonoční čas
  • Jaro
  • Jaro
  • Jaro

Aktuálně

V prodeji je kniha Mgr. Jindřicha Záhorky | (26. 11. 2017)

V pokladnách našeho muzea v Kolíně a Českém Brodě je k získání nová publikace historika umění Mgr. Jindřicha Záhorky přibližující sakrální architekturu období historismu na Kolínsku.

Publikace v rozsahu 178 stran s množstvím barevných ilustrací je k získání za 180,- Kč

Anotace:

V oblasti mezi Kutnou Horou, Kolínem a Kouřimí vznikla v druhé polovině 19. století řada kvalitní realizací sakrální architektury, kterým se věnujeme tato kniha. V menších i větších vesnicích, v městech a městysích byli přestavovány či odstraňovány staré gotické kostelíky a místo nich vznikaly stavby v historizujících slozích. Soubor kostelů je zde vymezen stavbou kostela sv. Martina v Zibohlavech zahájenou v roce 1873 a končí rokem 1914, kdy byl dostavěn kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě. Uměleckohistoricky jde o období označované nejčastěji jako přísný historismus následovaný historismem pozdním.
Výběr staveb zahrnuje kostely patřící historicky pod patronát města Kutné Hory (Veletov, Zibohlavy, Lošany, Konárovice) pod bývalý kolínský velkostatek (Ovčáry, Nová Ves, Grunta), panství rodu Šternberků (Zásmuky), Lichtensteinů (Radim, Plaňany) i stavby spadající pod „stát“ (Vavřinec, Kouřim). Mimo tradiční vlastnickou strukturu stojí kostel v Pečkách, který postavila vlastním nákladem přímo obec prostřednictví k tomu založeného spolku. Z hlediska církevní správy patří většina kostelů do pražské arcidiecéze pod správu vikariátu v Kolíně (Nová Ves, Ovčáry, Zibohlavy, Zásmuky, Lošany, Plaňany, Pečky, Radim, Vavřinec, Kouřim). Kostely v Gruntě, Konárovicích a Veletově spadají v současnosti pod vikariát kutnohorsko-poděbradský. Majetkovou, patronátní, politickou i církevní správou vymezeného území se věnují úvodní kapitoly této práce. Na ty navazuje text o samotné architektuře staveb, jejich autorech, architektech či stavitelích. Jednotlivé stavby jsou zařazeny do širšího kontextu historizující architektury. V částech nazvaných Hledání a nalézání ideálního chrámu je věnována pozornost reflexi problematiky tehdejší sakrální architektury uvnitř římskokatolické církve a to především prostřednictví Provincionální synody konané v roce 1860.
Podstatnou část publikace tvoří katalog jednotlivých staveb. Informace o stavbách vycházejí z archivních pramenů a původní plánové dokumentace. Jednotlivá hesla jsou strukturována do oddělení věnující se historii a okolnostem výstavby, následuje popis a zakončena jsou přehledem pramenů a literatury. Kromě architektury, které je věnována dominantní pozornost, jsou v textu obsaženy informace o vnitřní výzdobě a mobiliáři.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

Od 29. 3. otevřeno:

pátek - neděle:
10.00 - 16.00

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů