Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Jaro
  • Jaro
  • Jaro

dům z Měníku

Roubený dům byl obytným stavením selské usedlosti čp. 8 v Měníku u Nového Bydžova (okres Hradec Králové). Podle dendrochronologického datování byl postaven krátce po roce 1815, kdy byl jeho majitelem měnícký sedlák a rychtář Jiří Hlubuček.

Dům se štítovým průčelím obracel směrem k hlavní komunikaci, procházející obcí. Měl tradiční půdorysnou dispozici skládající se z obytné světnice, síně s vydělenou černou kuchyní, odkud byla původně obsluhována nezachovalá pec, a dvojice vedle sebe umístěných komor, z nichž jedna byla později upravena k obytným účelům. Stěny domu byly sroubené z mohutných dubových trámů, vytvořených z kmenů, které byly podélně ručně řezány na polovinu. Tyto trámy jsou až 45 cm vysoké a místy vytvářejí téměř hladkou stěnu, která se už na první pohled odlišuje od běžného roubení s viditelnými spárami. Vnější průčelí domu bylo opatřeno vápenným nátěrem, interiéry, uzavřené záklopovými stropy, měly v celém rozsahu hliněné omítky. Zachovaly se téměř všechny původní zárubně oken a dveří, ukončené zdobnými římsami. Při úpravě domu na počátku 20. století bohužel zanikl původní krov včetně lomenice. K zadnímu štítu stavení přiléhal novodobě přestavěný zděný chlév. Usedlost původně doplňovala roubená stodola, která se však nezachovala.

Do Muzea lidových staveb v Kouřimi byly konstrukce domu, určeného ke zbourání, přeneseny v roce 2019 díky obětavé spolupráci řady dobrovolníků a kolegů z Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Josefově a Městského muzea v Novém Bydžově.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle:
10.00 - 16.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů