dům z Měníku
Roubený dům byl obytným stavením selské usedlosti čp. 8 v Měníku u Nového Bydžova (okres Hradec Králové). Podle dendrochronologického datování byl postaven krátce po roce 1815, kdy byl jeho majitelem měnícký sedlák a rychtář Jiří Hlubuček.
Dům se štítovým průčelím obracel směrem k hlavní komunikaci, procházející obcí. Měl tradiční půdorysnou dispozici skládající se z obytné světnice, síně s vydělenou černou kuchyní, odkud byla původně obsluhována nezachovalá pec, a dvojice vedle sebe umístěných komor, z nichž jedna byla později upravena k obytným účelům. Stěny domu byly sroubené z mohutných dubových trámů, vytvořených z kmenů, které byly podélně ručně řezány na polovinu. Tyto trámy jsou až 45 cm vysoké a místy vytvářejí téměř hladkou stěnu, která se už na první pohled odlišuje od běžného roubení s viditelnými spárami. Vnější průčelí domu bylo opatřeno vápenným nátěrem, interiéry, uzavřené záklopovými stropy, měly v celém rozsahu hliněné omítky. Zachovaly se téměř všechny původní zárubně oken a dveří, ukončené zdobnými římsami. Při úpravě domu na počátku 20. století bohužel zanikl původní krov včetně lomenice. K zadnímu štítu stavení přiléhal novodobě přestavěný zděný chlév. Usedlost původně doplňovala roubená stodola, která se však nezachovala.
Do Muzea lidových staveb v Kouřimi byly konstrukce domu, určeného ke zbourání, přeneseny v roce 2019 díky obětavé spolupráci řady dobrovolníků a kolegů z Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Josefově a Městského muzea v Novém Bydžově.