Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Jaro
  • Jaro
  • Jaro

špýchar z Martinic

Patrový špýchar z roku 1794 byl součástí selské usedlosti čp. 27 v obci Martinice u Votic (okres Benešov). Stával v těsné blízkosti ohradní zdi dvora. Jeho přízemí tvořila nízká otevřená kolna, jejíž zděné pilíře nesly horní roubenou komoru bez oken, která byla přístupná z boční strany konstrukčně starobylým "sedlovým" portálkem. V jeho nadpraží je vyryto červenou barvou zdůrazněné vročení rozdělené křížkem. Přístup ke vchodu do komory umožňovala pavlač s ozdobně vyřezávanými sloupky a zábradlím. Oba štíty špýcharu byly jednoduše bedněné, sedlovou střechu původně kryly slaměné došky.
Památkově chráněný špýchar se řadu let nacházel v rozebrané podobě na zahradě usedlosti v Martinicích. V roce 2013 bylo s majiteli dohodnuto jeho darování Muzeu lidových staveb v Kouřimi. V roce 2015 byl objekt převezen, k jeho znovupostavení by mělo dojít v nejbližší době.
Špýchar z Martinic - historická fotografie Špýchar z Martinic - stav objektu před rozebráním Špýchar z Martinic - vročení v nadpraží vchodu do komory

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

pátek - neděle:
10.00 - 16.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů