Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Léto
  • Léto
  • Léto

zvonice z Mečeříže

Věžovitá polodřevěná zvonice, která tvořila součást areálu kostela Povýšení sv. Kříže v Mečeříži u Benátek nad Jizerou (okres Mladá Boleslav), náležela k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. Postavena byla pravděpodobně v roce 1620, poté co původní kostelní zvonici a celou obec vypálilo polské vojsko. Zvonice byla vložena do ohradní zdi hřbitova v jihozápadním sousedství kostela. Její přízemí bylo vyzděno z lomového kamene. Na něm byla na krakorcích vysazena tesařsky provedená odstupněná dvojpodlažní horní část, určená pro zavěšení zvonů a koncipovaná podle vzpěradlového konstrukčního systému. Vnější plášť zvonových pater tvořilo jednoduché bednění se sdruženými pravoúhlými okny. Stavba vrcholila nízkou dlátovou střechou krytou šindelem.
Zvonice svému účelu přestala sloužit v roce 1913, kdy byla na místě původního středověkého kostela dokončena stavba kostela nového, do jehož věže byly přeneseny všechny zvony. Stará zvonice pak nebyla dostatečně udržována a postupně chátrala. Při vichřici v roce 1976 se nakonec zřítila celá horní část stavby, a na původním místě zůstaly zachovány pouze zdi přízemí. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je plánováno postavení kopie této zaniklé památky, k níž se naštěstí zachovala podrobná plánová a fotografická dokumentace.
Zvonice na počátku 20. století Původní středověký kostel se zvonicí na počátku 20. století Zvonice v roce 1961 Zvonice v roce 1961 Zvonice krátce před zřícením v roce 1975

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů