Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Tajemství svatojánské noci
  • Léto
  • Léto
  • Léto

rychta z Bradlecké Lhoty

Roubené obytné stavení bylo součástí areálu podkrkonošské rychty čp. 2 v Bradlecké Lhotě u Jičína (okres Semily). Na původním místě se dodnes zachoval hospodářský trakt usedlosti, jenž obsahuje stodolu se sklepem a kolnou. Obytný dům, který se nacházel v havarijním stavu, byl zachráněn přenesením do skanzenu v roce 1981. Zde jej však roku 1998 poškodil požár, po němž vzápětí došlo k celkové obnově.

Rychta pochází z doby po roce 1689. Do dnešní podoby byla přestavěna v polovině 18. století, a později se dočkala ještě několika dalších úprav. Průčelí zdobí bohatě skládaná barokní lomenice novopackého typu s malovaným okřídlím a vyřezávanými ostěními oken, mezi nimiž je osazena podmalba na skle s námětem Nejsvětějšího Srdce Páně. Základem dispozice domu je velká průchozí síň, do níž se klenutým obloukem otevírá černá kuchyně s vyvýšeným ohništěm a ústím rozměrné chlebové pece. Ze síně se vchází do velké světnice, na kterou v průčelní straně domu navazuje ještě menší světnička. Obě obytné prostory vytápěla zmíněná pec, k níž byl později přistavěn kachlový sporák. Zadní část domu tvoří dvojice komor - šatní a spižní, které jsou přístupné samostatnými vchody ze síně. Do pravé komory, obrácené směrem ke dvoru, byl později prolomen další vchod ze zápraží. V podkroví se původně nacházela ještě jedna komůrka, do níž se vstupovalo rovněž ze síně po tesařsky provedeném schodišti. K zadnímu průčelí domu byl později přistavěn zděný chlév. Střecha byla původně kryta došky a šindelem, které v první polovině 20. století nahradil eternit. Při rekonstrukci v muzeu byla zvolena šindelová krytina.

Interiér rychty je instalován do podoby z první poloviny 19. století. Kromě tradičních předmětů z vybavení domácnosti je zde umístěn soubor malovaného nábytku z oblasti Podkrkonoší a Polabí.

Podrobnější dějiny památky najdete na webu Obce Bradlecká Lhota:http://www.bradleckalhota.cz/index.aspxMuzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů