Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Od Markéty k Matičkám
  • Léto
  • Léto
  • Léto

Jiří Rücker

Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje 2013

Umělecké řezbářství

Jiří Rücker se narodil V Českém Brodě, ale celý svůj život strávil v Pečkách v okrese Kolín. Vystudoval obor kovorytectví, který ukončil s vyznamenáním roku 1974.Po škole absolvoval povinnou dvouletou vojenskou službu a po ní postupně začal sbírat zkušenosti jako rytec kovů v tiskárně poštovních razítek n.p. Grafotechna, poté razidel a vypalovadel v družstvu Znak, šperků v n.p. Safina a v družstvu Umělecká řemesla u akademického sochaře pana Podivína na razidlech odznaků a medailí. Zde získal cenné zkušenosti od mistrů v oboru.
Ve svém volném čase se však věnoval práci se dřevem a výrobě betlémů, loutek a perníkářských forem. Od roku 1990 se jeho záliba stala oficiálním povoláním. Mimo perníkářské formy, loutky a betlémy se pan Rücker zaměřoval také na rytí grafiky - dřevo a mědirytů, slepotisků, zbraní a také řezbě na pažby zbraní. Bohužel se mu však stal úraz, po kterém se už nemohl věnovat drobné rytecké práci, a tak se nyní plně věnuje práci se dřevem a formování perníku.
Jiří Rücker své výtvory prezentuje na různých výstavách, perníkářského i řezbářského zaměření po celé České republice i v zahraničí. Pedagogicky působil ve Středním odborném učilišti uměleckořemeslném v Praze, kde vychoval několik rytců. V oboru vyučil i svého syna. S panem PhDr. Vladimírem Vaclíkem založil betlemářskou organizaci a se svými přáteli Občanské sdružení pro zachování tradice perníkářských forem.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů