Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Od Markéty k Matičkám
  • Léto
  • Léto
  • Léto

Marie Antonie Filipová

Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje 2016

Výroba krojů a krojových součástek

Marie Antonie Filipová se narodila v roce 1925 v Konojedech. V současnosti žije v Kolíně. Již od dětství přicházela do styku s prací švadlen v rodinném prostředí. Později začala spolupracovat se Sdruženou obcí baráčníků „Staré Čičovice“, kde je až doposud čestnou členkou. Po celou dobu se zabývala údržbou a výrobou krojů pro členy obce, kteří se snaží udržovat lidové zvyky a tradice a uchovávat kroje. Díky jejímu obrovskému zájmu o lidové kroje a jejich výrobu se seznámila také s etnografkou Národního muzea v Praze PhDr. Jiřinou Langhammerovou, pro niž své kroje předváděla na různých národopisných akcích.
Při restaurování krojů se kromě svého citu řídí lidovými zvyklostmi při praní a bělení prádla a doplňování chybějících částí oděvů a snaží se vyhledávat a využívat původních materiálů. Technologické postupy paní Filipové se neliší od postupů našich prababiček. Používá staré střihy, které se nosily v minulosti a jejichž zachování je důležité pro správný vzhled oděvu. Pokud paní Filipová nemá přímo vzor daného kroje, zaměřuje se na studium literatury a fotografií již realizovaných prací.  M. A. Filipové se například podařilo zrekonstruovat a ušít středočeský kroj podle popisu prof. Drahomíry Stránské a Blaženy Šotkové, etnografek zabývajících se lidovým oděvem.
Lidové kroje patří k nejobdivovanějším projevům lidové kultury, charakterizují jednotlivé národopisné oblasti, ale často přímo i obce a jsou významnou součástí kulturního dědictví našeho národa.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů