Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodTvrz HradenínMuzeum dětemPamátník tří odbojů
  • Od Markéty k Matičkám
  • Léto
  • Léto
  • Léto

Zdeněk Grausam

Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje 2017

Kovář

Pan Zdeněk Grausam pochází z Úval a zabývá se kovářským řemeslem, které patří k nejstarším výrobám a jeho počátky spadají do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Řemeslo absolvoval na Střední odborné škole uměleckořemeslné. Roku 2011 se mu podařilo vybudovat si v Úvalech vlastní dílnu, kde má pan Grausam veškeré potřebné technické vybavení, které mu usnadňuje těžkou kovářskou práci. I přes to se stále přiklání i k osvědčeným postupům. K nejužívanějším pracovním postupům, které pan Grausam používá při své práci, patří technologie, které jsou známé již od pradávna. Mezi tyto postupy patří vytahování, pěchování, sekání, ohýbání za studena i za tepla, probíjení, kalení, svařování přeplátováním apod.
Jeho záběr je široký a odvíjí se od přání zákazníků. Věnuje se zejména výrobě tradičních předmětů jako například zemědělského nářadí a náčiní, kování, mříží, nožů, křížů a replik zbrojí. Podílel se také na repasování několika drobných sakrálních památek a různých opravách sbírkových předmětů pro muzea. Vedle toho se také věnuje výrobě speciálních předmětů vyráběných na míru zákazníkovi.
Zdeněk Grausam pravidelně prezentuje řemeslo na různých trzích a jarmarcích, kde mohou lidé vidět jeho práci. Podílí se na výstavách a kurzech, které pořádají muzea, obce a různé spolky. Ve spolupráci s těmito organizacemi předvádí a předává kovářské techniky veřejnosti.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Aktuální otevírací doba:

úterý - neděle:
10.00 - 18.00

 

Více

facebook_logo

Vstupné:
základní: 110 Kč /dospělí/
zlevněné: 50 Kč
/děti, studenti, senioři od 65 let/
rodinné: 270 Kč
zdarma: /děti do 6 let, děti z DD, ZTP, ZTPP, AMG, ITIC/

Při národopisných pořadech zvýšené vstupné. Více

logo_kudyznudy


Regionální muzeum v Kolíně | Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín I příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů